1- شیشه هوشمند

حدود یک سوم انرژی یک ساختمان از طریق پنجره ها هدر می رود. به همین دلیل در سالهای اخیر تلاش برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها بر روی پنجره ها متمرکز شده است. مطالعات زیادی برای یافتن روش‌های ذخیره انرژی صورت گرفته و نیاز به ذخیره انرژی باعث شده تا انواع جدیدی از پنجره‌هایشیشه‌ای در ساختمانها به‌ کار برده شود. این تکنولوژی کاربردهای فراوانی دارد، به عنوان مثال شیشه ای را تصور کنید که قابلیت تغییر از حالت شفاف بهحالت مات، توسط یک کلید را داشته باشد. در صنعت ساختمان سازی می توان از این شیشه میتوان برای پنجره های نمای ساختمان، سرویس های بهداشتی، پنجره های قروشگاه ها، آسانسور استفاده نمود. 

با وجود اینکه استفاده از این شیشه هنوز در ایران متداول نشده است اما نمونه های زیادی در تمام دنیاوجود دارد و در کشور های پیشرفته جهت صرفه جویی در مصرف انرژی از این تکتولوژی استفاده میشود. پنجره‌های هوشمند موجود به کمک ما شتافته تا بهطریق هوشمند به کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها و اماکن عمومی کمک کند.تصور کنید که در یکی از گرم ترین روزهای آفتابی در تابستان، نور خورشید مستقیماً به اتاق شما می تابد و هیچ راه گریزی به جز استفاده از پنجره هایی باشیشه های دودی برای متعادل تر کردن گرما و نور اتاق در ساعات اوج تابش نور ندارید اما این پنجره ها باعث کاهش میزان انتقال نور و کاهش میدان دید دردیگر ساعات روز میشوند که برای جبران این کمبود نور میبایست از سیستم روشنایی استفاده نمود، همچنین شیشه های دودی با توجه به مکانیزم تیره کردنشیشه باعث جذب میزان بیشتری از حرارت در روز میشوند که خود دلیلی بر افزایش نیاز به سیستم سرمایشی میباشد.

2 – شيشه های هوشمند كريستال مايع ( Polymer Dispersed liquid Crystal )

 یکی از روش های ساخت شیشه های هوشمند تكنولوژيی كريستال مايع می باشد. در اين نوع شيشه هوشمند، شيشه نور مستقيم خورشيد را پراكنده نموده وتا 98 درصد اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز را حذف می نمايد. اين تكنولوژی بر اساس پخش كنترل شده نور از طريق نيروی الكتريكی عمل می نمايد. تکنولوژی تولید شیشه های هوشمند همچون تکنولوژی تولید تلویزیون های LED و مانیتوتر های کامپیوتر های شخصی بوده و این شیشه های هوشمند متشكل از كريستال مايع احاطه شده توسط يك زمينه پليمری، ساندويچ شده بين دو عدد لایه هادي می باشد. هنگامی كه نيروی الكتريكی وجود ندارد مولكولهای كريستال مايع دارای وضعيت تصادفی و رندوم می باشند كه بدليل پراكندگی نور شيشه حالت مات دارد و بابرقراری جريان الكتريكی مولكول ها هم جهت شده و شيشه شفاف می گردد .

سابقه شيشه هاي هوشمند كريستال مايع و فيلم آن به 94-1990 باز می گردد و كاربرد تجاری و امروزی آن از سال 2001 صورت پذيرفت.مشخصات فيزيكی، عايق صوتی و قابليت محيطيی مناسب اين نوع شيشه ها (ضخامتهای 25-8 ميلميتر در دمای 6 – 10 درجه سانتيگراد سبب كاربرد زياد در صنايع ساختمانی وسالنهای اجتماعات گرديده است كه امروزه شاهد استفاده از اين شيشه ها در خودروهای سواری و اتوبوس های بين شهری هستيم.

 

امروزه با توجه به كاربرد در صنايع ساختمانی ، بيمارستانی ، لوازم خانگی ، تزئينات و خودرو ارائه گرديده است كه نبايد آنرا با شيشه های محدود كننده اشعه هاي خورشيدی (IR Cut, UV Cut) اشتباه گرفت.اساس كار PDLC استفاده ازهم جهت سازی كريستال های مايع و جلوگيری از پراكندگی نور می باشد كه تا 80% دارای عبور نور مرئی می باشند. بااین سیستم می توان میلیون ها دلار در گرمایش و سرمایش و نور پردازی فضاها صرفه جویی کرد . در حال حاضر پنجره‌های هوشمند در بسیاری از ساختمان‌ها به‌ کار گرفته می‌شوند. این پنجره‌ها مصرف انرژی را کاهش می‌دهند؛ برای این کار، پنجره‌ها سرمای درون خانه را حفظ کرده و مقدار نور ورودی به داخل را کنترل می‌کنند. یکی از موارد مصرف این پنجره‌ها در موزه‌ها است؛ جایی که ورود بیش از حد نور خورشید می‌تواند موجب آسیب دیدن اشیاء قیمتی شود.

امروزه فناوري هاي مدرن توليد شيشه ، تاثير شگرفي بر توسعه ساختمان سازي در سراسر جهان داشته است . فناوريشیشه هوشمند” شيشه هاي هوشمند در سالهاي اخير توسعه خيره كننده اي داشته است و طبق گزارش سالانه صنايع ايالت متحد آمريكا ، تقاضا براي شيشه هاي هوشمند تا سال 2020 از مرز سه ميليون مترمربع در سال خواهد گذشت. توليد شیشه هوشمند شيشه های هوشمند بر پايه چهار تكنولوژي كريستال مايع ،الكتروكروميك ، ذرات معلق و مواد ترموكروميك استوار است . ارزش بازار جهاني شيشه هاي هوشمند در سال 2012 در حدود 80 ميليون دلار است كه در سال 2020 به 700 ميليون دلار خواهد رسيد.

جهت آشنایی بیشتر با کاربردهای شیشه های هوشمند لطفا بخش کاربردها را مطالعه نمایید.

جدول زیر مشخصات فنی شیشه های هوشمند میباشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

Scroll to Top