شارهور

  • شیشه هوشمند
  • پارتیشن
  • معماری داخلی
  • استیکر

شیشه های هوشمند مات شونده

حدود یک سوم انرژی یک ساختمان از طریق پنجره ها هدر می رود. به همین دلیل در سالهای اخیر تلاش برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها بر روی پنجره ها متمرکز شده است. مطالعات زیادی برای یافتن روش‌های ذخیره انرژی صورت گرفته و نیاز به ذخیره انرژی باعث شده تا انواع جدیدی از پنجره‌های شیشه‌ای در ساختمانها به‌ کار برده شود. این تکنـــولوژی کاربردهای فراوانی دارد، به عنوان مثال شیشه ای را تصور کنید که قابلیت تغییــــر از حـالت شفـاف به حالـت مات، توسـط یک کلید را داشته باشـــد. در صنعت ساختمان سـازی می تــوان از این شیشـــه برای پنجره هــای نمای ساختمان، سرویس های بهداشتی، پنجره های فروشگاه ها و آسانسور استفاده نمود. با وجود اینکه استفاده از این شیشه هنوز در ایران متداول نشده است اما نمونه های زیادی در تمام دنیـــا وجود دارد و در کشور های پیشرفته جهت صرفه جویی در مصرف انرژی از این تکنولوژی استفاده میشود.

 پنجره‌های هوشمند موجود به کمک ما شتافته تا به طریق هوشمند به کنترل و بهینه سازی مصـرف انرژی در ساختمان ها و اماکن عمومی کمک کند. تصور کنید که در یکی از گرم ترین روزهای آفتابی در تابستان، نور خورشید مستقیماً به اتاق شما می تابد و هیچ راه گریزی به جز استفاده از پنجره هایـــی با شیشه های دودی برای متعادل تر کردن گرما و نور اتاق در ساعات اوج تابش نور ندارید اما این پنجره ها باعث کاهش میزان انتقال نور و کاهش میدان دید در دیگر ساعات روز میشوند که برای جبران این کمبود نور میبایــست از سیستم روشنایی استفاده نمود، همچنین شیشه های دودی با توجه به مکانیزم تیره کردن شیشه باعث جذب میزان بیشتـــری از حرارت در روز میشوند که خود دلیلــی بر افزایش نیاز به سیستــم سرمایشی میباشد.

شیشه های هوشمند کریستال مایع ( Polymer Dispersed liquid Crystal )

یکی از روش های ساخت شیشه های هوشمند تکنولوژی کریستال مایع می باشد. در این نوع شیشه هوشمند، شیشـه نور مستقیم خورشید را پراکنده نموده و تا ۹۸

 درصد اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز را حذف می نماید. این تکنـولوژی بر اساس پخش کنتــــرل شده نور از طریق نیروی الکتریــکی عمل می نماید. تکنولوژی تولید شیشــه های هوشمنـد همچون تکنولوژی تولید تلویزیون های LED و مانیتـور های کامپیوتر های شخصــــی بوده و این شیشه های هوشمنــــد متشکل از کریستال مایع احاطه شده توسط یک زمینه پلیمری ،ساندویچ شده بین دو عدد لایه هادی می باشـــــد. هنگامی که نیروی الکتریکی وجود ندارد مولکولهای کریستال مایع دارای وضعیت تصادفی و رندوم می باشند که بدلیل پراکندگی نور شیشه حالت مات دارد و بابرقراری جریان الکتریکی مولکول ها هم جهت شده و شیشه شفاف می گردد .

سابقه شیشه های هوشمند کریستال مایع و فیلم آن به ۱۹۹۰-۱۹۹۴ باز می گردد و کاربرد تجاری و امروزی آن از ســال ۲۰۰۱ صورت پذیرفت.مشخصات فیزیکی، عایق صوتی و قابلیت محیطی مناسب این نوع شیشه ها (ضخامتهای ۲۵-۴ دهم میلمیتر) سبب کاربرد زیاد در صنایع ساختمانی وسالنهای اجتماعات گردیده است . امروزه شاهد استفاده از این شیشه ها در خودروهای سواری و اتوبوس های بین شهری نیز هستیم. امروزه شیشه های هوشمند دارای کاربرد متنوعی در صـنایع ساختمانی ، بیمارستانــــی ، لوازم خانگی ، تزئینات و خـــودرو بوده که نباید آنرا با شیشـــــه های محدود کننده اشعه های خورشیدی (IR Cut, UV Cut) اشتباه گرفت.اساس کار PDLC استفاده ازهم جهت سازی کریستال های مایع و جلوگیــری از پراکندگی نور می باشــد که تا ۸۰ درصـد دارای عبــور نور مرئی می باشنــد. بااین سیستــم می توان میـــلیون ها دلار در گرمایش و سرمایش و نور پردازی فضاها صرفه جویی کرد . در حال حاضر پنجره‌های هوشمند در بسیاری از ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شوند.این پنجره‌ها مصرف انرژی را کاهش می‌دهند؛ برای این کار، پنجره‌ها سـرمای درون خانه را حفظ کـرده و مقدار نور ورودی به داخل را کنترل می‌کنند. یکی از موارد مصرف این پنجره‌ها در موزه‌ها است؛ جایی که ورود بـیش از حد نور خورشید می‌تواند موجب آسیب دیدن اشیاء قیمتی شود.

امروزه فناوری های مدرن تولید شیشه ، تاثیر شگرفی بر توسعه ساختمان سازی در سراسر جهان داشته است . فناوری شیشه های هوشمند در سالهای اخیر توسعه خیره کننده ای داشته است و طبق گزارش سالانه صنایع ایالت متحد آمریکا ، تقاضا برای شیشه های هوشمند تا سال ۲۰۲۰ از مـــرز سه میلیـــون مترمربع در سال خواهـــد گذشت. تولید شیشــه های هوشمند بر پایه چهار تکنولوژی کریستال مایع ،الکتروکرومیک ، ذرات معلق و مواد ترموکرومیک استوار است . ارزش بازار جهانــــی شیشـــه های هوشمنـــــد در سال ۲۰۱۲ در حدود ۸۰ میلیــــون دلار است که در سال ۲۰۲۰ به ۷۰۰ میلیون دلار خواهد رسید. جهت آشنایی بیشتر با کاربردهای شیشه های هوشمندلطفا بخش کاربردها را مطالعه نمایید. جدول زیر مشخصات فنی شیشه های هوشمند میباشد.

مزایای شیشه های هوشمند

نفوذ پذیری نور در حالت مات

حتی اگر شیشه هوشمند شفاف نباشد (در حالت خاموش)، انتقال نور از شیشه بسیار عالی است. پنجره هوشمند در حالت خاموش مانند شیشــــه شفاف اجازه عبور نور را میدهد . درست مثل شیشه سندبلاست، اشیاء پشت فیلم PDLC دیده نمی شود، اما نور وجود دارد. اگر بر روی پنجره و یا درب نصب شود، با حفظ حریم خصوصی، نور به اندازه کافی در داخل اتاق موجود است.

قابلیت تغییر شکل فوری در کمتر از صدم ثانیه

هنگامی که ولتاژ سوئیچ بین روشن و خاموش تغییر میکند، در کمتر از صدم ثانیه شیشه از حالت مات به شفاف و بالعکس بدون هیچ تاخیری تغییر حالت میدهد. این خاصیت شیشه هوشمند هنگامـی که در صنایع نظامی و یا هوا فضا استفاده میشود یکی از عوامل کلیدی محسوب میگردد.

کنترل دما

شیشه های هوشمند با خاصیت انعکاس اشعه مادون قرمز و ماورای بنفش باعث کاهش دمای سمت داخلی محل نصب این شیشه ها در فصول گرم شـده و در هنگام سردی هوا با تغییــر حالت ، امکان انتقال اشعه مادون قرمز که عامل گرمایشی محسوب میشود را داده و باعث گرمایش داخل ساختمان میگردد. باید در نظر داشت که در هر حالتــی ( مات و یا شفاف ) این شیشه ها نور را به بهتــرین صورت به داخل منتقل میکنند. چنانچه نیاز به کنترل بیشتر دما باشد این شیشه ها بایستی به صورت دوجداره نصب گردند.

کنترل اشعه ماورای بنفش

پنجره های هوشمند اشعــــه ماورای بنفش را تا 98% جذب میکنند و مانع از انتقال آن به محیط داخل میشـــوند. این خاصیت شیشه های هوشمنــد مانعی برای فرسایش وسایــل گرانبـهای شما مانند تابلو های نقاشی، نقاشی ساختمان ، فرش و مبلمان میشود. همینطور اشعه ماورای بنفش عاملی سرطان زا بوده که با حذف آن از نور ورودی ، از پیری زودرس و بیماریهای دیگر جلوگیری به عمل می آید.

سازگاری

تمامی شیشه ها قابلیت تبدیل شدن به شیشه هوشمند را دارند . نیروهای متخصص ما بدون هیچگونه تخریب ، در محل شما و در کمترین زمان شیشه های شما را هوشمند سازی میکنند.

عایق صدا

یکی دیگر از خواص پنجره های هوشمند عملکر آنها به عنوان عایق صوتی میباشد که تا حدودی باعث محدودیت عبور صدا میگردد. در صورت نیاز به کنترل بیشتر صدا این شیشه ها میبایست به صورت دوجداره نصب شوند.

مقاومت در برابر نفوذ

چنانچه در شیشه هوشمند به صورت تصادفی بشکند ( در حد خفیف ) و یا در آن حفره ای ایجاد شود، با توجه به خاصیت این شیشه ها باعث ترمیم حفره به صورت محدودی میشوند، این خاصیت باعث آزادی عمل در زمان تعویض و یا ترمیم شیشه شده و مانند شیشه های سنتی تعویض فوری شیشه لازم نیست.

جلوگیری از پاشش و خرد شوندگی شیشه درحوادث

در صورت شکستن شیشه های هوشمند ، مانند شیشه های سنتی خرده های شیشه پخش و پراکنده و حادثه ساز نمیشنود. شیشه هوشمند با ساختاری که دارد باعث نگهداری تکه های شیشه در کنار هم میشود.

ایستایی در قاب

شیشه های هوشمند در زمان شکسته شدن از قاب خود خارج نمیشوند و به خیابان و یا محیط خارج نمیریزند و تا زمان مناسب که شما اقدام به تعویض آن کنید در قاب حالت خود را حفظ میکنند ( در حالتی که کل شیشه ها هوشمند باشند)

ایمنی و امنیت

هنگامی که از شیشه های هوشمند در ساخت شیشه های چند لایه و یا ضد گلوله استفاده شود این قابلیت به شیشه داده میشود تا به لحاظ امنیتی ، در زمان لازم مات و  دارای ساختار مستحکمی باشد . این نوع شیشه ها در سفارتخانه ها، بانک ها و یا در فروشگاه هایی که احتیاج به ضریب امنیت بالایی دارند قابل استفاده میباشند.

آسایش در محل زندگی

بر خلاف پرده ها و کرکره ها که وقتی بسته میشوند باعث تاریک شدن محیط میگردند، شیشه های هوشمند در حالت خاموش نیز امکان استفاده از نور طبیعی را به ما میدهند. همینطور در مکان های پر سر و صدا باعث ایجاد محیطی آرام برای ما میشوند . این شیشه ها در حالت خاموش ( مات ) باعث میگردند که از بیرون امکان دیدن محیط داخل میسر نباشد . همینطور در زمانی که این شیشه ها روشن هستند ( شفاف ) به شما امکان دید آن سوی شیشه را میدهند.

بدن سالم

پرده ها و کرکره ها مکان مناسبی برای تجمع گرد و غبار و نیز انواع باکتری میباشند. یکی از بازی های کودکان باز و بسته کرده کرکره ها و یا قایم شدن پشت پرده ها است که این یکی از دلایل ابتلای کودکان به انواع بیماریها از جمله بیماریهای تنفسی است. با استفاده از پنجره های هوشمند شما از اینگونه بیماری ها در امان هستید.

قابل اعتماد

شیشه هوشمند پایدار است. کریستال مایع به کار رفته در این شیشه ها میتواند به صورت نا محدود برای شما کار کند.

کاربری آسان

شیشه های هوشمند دارای کاربردی بسیار آسان بوده و با کلید های برق معمولی قابلیت خاموش و روشن شدن را دارند. حتی برای شرایط به خصوص و بنا به درخواست مشتری امکان اتصال دیمر و تنظیم میزان مات شدگی  مقدور میباشد.

هزینه نگهداری بسیار پایین

شیشه های هوشمند مصرف برق بسیار پایینی دارند که در مقایسه با هزینه های سنگین دستگاه های سرمایشی و گرمایشی این هزینه بسیار ناچیز و حتی از یک چراق شب خواب نیز کمتر میباشد.

تعمیر و نگهداری رایگان

شیشه های هوشمند هیچگاه خراب نمیشوند و نگهداری آنها مانند شیشه های معمولی میباشد. تنها هزینه شما نظافت شیشه میباشد

 

گارانتی و خدمات پس از فروش

شیشه های هوشمند ارائه شده توسط شرکت شار هور بام داری گارانتی تعویض بی قید و شرط داشته که اطمینان خاطری ار لحاظ کیفیت محصول ارائه شده میباشد همچنین شیشه های هوشمند دارای 5 سال خدمات پس از فروش کاملا رایگان میباشند.

کاربرد شیشه هوشمند

صنایع خودروسازی

با توجه به ویژگیهای شیشه های هوشمند در جلوگیری ورود اشعه مادون قرمز و ماورای بنفش، کنترل میزان دید در داخل خودرو و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی تا حدود چهل درصد، انتخاب مطمئنی برای استفاده در شیشه های اتومبیل و همچنین سان روف خودروها میباشد. با استفاده از این نوع شیشه ها در اتومبیل قابلیت کنترل شفاف بودن و یا مات شدن شیشه کاملا در اختیار کاربر خواهد بود.

صنایع هواپیمایی

قابلیت مات شدن و شفاف شدن اختیاری این شیشه ها در صنایع هوایی و شیشه های هواپیما نیز کاربرد دارد. به این معنی که برای جلوگیری از تابش مستقیم نور افتاب به داخل کابین هواپیما میتوان از شیشه های هوشمند استفاده کرد و در زمان نیاز با توجه به وضعیت تابش میتوان پنجره کابین را مات و یا شفاف نمود. با توجه به شدت بالای میزان اشعه مادون قرمز و ماورای بنفش در ارتفاع بیشتر، این کاربرد به خصوص برای مسافرین هواپیماها دارای استفاده فراوان می باشد و از آسیب رسیدن به مسافران جلوگیری کرده و به راحتی در عین تامین نور کافی در زمانهای مورد نیاز شیشه ها مات شده و از تابش تشعشعات مضر به داخل جلوگیری می نماید.

صنایع کشتی سازی و گردشگری دریایی

کاربرد شیشه های هوشمند در گردشگری دریایی و کشتی سازی همانند صنایع خودرو و هواپیمایی عموماً در پنجره و شیشه ها می باشد در عین حال در گردشگری زیر دریا برای پنجره هایی که جهت دید زیر آب مورد استفاده قرار میگیرند می توان از این شیشه ها استفاده نمود.

صنعت ساختمان

مهمترین استفاده شیشه های هوشمند در صنعت ساختمان در صرفه جویی در انرژی، کنترل نور و دید، قابلیت ایجاد انعطاف در فضا و طراحی داخلی می باشد. با استفاده از این شیشه ها می توان روشنایی و نور روز را به میزان ایده آل رسانده و بصورت کاملاً کنترل شده در مواقع مورد نیاز میزان نور ورودی را کاهش داد. همچنین این قابلیت مسدود کردن دید میتواند به ایجاد  آسایش در فضاهای خصوصی و حفظ حریم خصوص کمک نماید. انعطاف پذیری فضاها و قابلیت استفاده حداکثری از فضاهای محدود از دیگر موارد استفاده این شیشه ها در معماری و ساختمان می باشد.
مصارف شیشه های هوشمند در صنعت ساختمان؛

هتل ها

برای تفکیک فضایی در اتاقهای هتل ها ، لابی ، سالن کنفرانس، سرویس های بهداشتی ، شیشه ها و استخر ها.

فضاهای اداری و بانکها

برای استفاده در پارتیشن بندی داخلی، شیشه های پنجره ، ویترینها ، تفکیک فضای فعالیت و برای اطلاع رسانی.

رستورانها

برای نمایش تصاویر و تبلیغات محیطی، میزهای هوشمند، خلق فضاهای اختصاصی در رستوران.

کلینیکهای درمانی

برای تفکیک فضای ویزیت و انتظار و همچنین بخشهای مختلف با قابلیت مشاهده فعالیت پزشکان و یا کنترل دید جهت عدم مشاهده اقدامات بر روی مریض، امکان استفاده در جهت اطلاع رسانی و نمایش تصاویر. با توجه به عدم بهداشتی بودن پرده های سنتی و امکان انتقال آلودگی از طریق هوا ، این شیشه ها میزان انتقال آلودگی را به حداقل ممکن میرسانند.

فرودگاهها و ایستگاههای مترو

برای جلوگیری از اتلاف انرژی و کنترل نور و روشنایی فضاهای وسیع شیشه ای و با قابلیت استفاده از این شیشه ها برای تبلیغات.

نمایندگیهای برندهای مختلف و فعالیتهای تجاری

به دلیل دارا بودن صفحات شیشه ای وسیع که به کاربر امکان کنترل نور، صرفه جویی در مصرف انرژی و از همه مهمتر قابلیت تبدیل صفحات ایستای ویترین به صفحات پویا برای نمایش کالا و خدمات را می دهد.

 

علوم ارتباطات و فناوری تصویری

کاربرد مهم دیگر شیشه های هوشمند در فناوری های تصویری و تبلیغات محیطی می باشد. با توجه به قابلیت تبدیل این شیشه ها به صفحات نمایش با کیفیت بالا میتواند به نحو چشمگیری در خدمت تبلیغات محیطی با قابلیت ارتقای منظر شهری قرار گیرد. از ویژگیهای قابل اشاره این برچسبها در زمینه تبلیغات محیطی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

– امکان پخش تصویر و فیلم با کیفیت بالا بدون محدود سایز نمایشگر،
– ایجاد جذابیت بصری برای بیننده بر اساس برنامه ریزی جهت جلوه های ویژه تصویری،
– طراحی شکلی لوگو و آرم برندها با قابلیت تغییر رنگ و پخش تصاویر بر روی طرحها،
– تبدیل شیشه ویترین به صفحه نمایش و تاچ اسکرین،
– تبلیغ هدفمند و ارتقای منظر شهری و نمای ساختمانها،
– تبدیل ویترین ایستا و محدود به ویترین پویا با قابلیت نمایش نامحدود کالاها.